Borough, Parish & Town Council Elections - 2 May 2019

Pages in Borough, Parish & Town Council Elections - 2 May 2019

  1. 1. You are here: Borough, Parish and Town Council Elections - 2 May 2019
  2. 2. Becoming a Borough Councillor Candidate
  1. 3. Becoming a Town/Parish Councillor Candidate

1. Borough, Parish and Town Council Elections - 2 May 2019

Election results - Friday 3 May 2019

Elections for Borough Councillors took place on Thursday 2 May 2019. All wards and all seats were up for election. This meant electors could vote for three candidates.

The seats for Horley Town Council and Salfords and Sidlow Parish Council were also up for election on Thursday 2 May 2019.

Banstead Village

Name of Candidate Candidate description Votes

CLACK
Laurence James

UK Independence Party (UKIP) 380

HUMPHREYS
Eddy

Conservative Party Candidate 1,233 - elected

MOSES
Nadean Champion

Conservative Party Candidate 1,076 - elected

ROWLANDS
Sophie Louise

Green Party Candidate 674

WALSH
Sam

Conservative Party Candidate 1,210 - elected
WILLIAMS
Barbara Jean
Labour Party 375

Turnout: 30%

Chipstead, Kingswood and Woodmansterne

Name of Candidate Candidate description Votes

ARCHER
Tim

Conservative Party Candidate 1,422 - elected

HANNAH
Eileen Cecilia

Liberal Democrat 545

HEVER
Gerry

UK Independence Party (UKIP) 367

KHAN
Shasha

Green Party Candidate 642

NEAME
Caroline Maria

Conservative Party Candidate 1,207 - elected
PARNALL
Simon John
Conservative Party Candidate 1,277 - elected
THIRLWALL
Ian
Labour Party 357

Turnout: 31%

Earlswood and Whitebushes

Name of Candidate Candidate description Votes

ANDERSON
Anthony Daniel

Liberal Democrat 252

BROWN
Hal

Green Party First Choice Candidate 1,452 - elected

FENTON
Susan Lesley

Green Party Third Choice Candidate 1,119 - elected

FOX
Joe

UK Independence Party (UKIP) 291

GILES
Rex William

Labour Party 255
KULKA
Jane Nicola
Liberal Democrat 229
MANZOOR
Shysta
Conservative Party Candidate 496
REYNOLDS
Chris
Conservative Party Candidate 573
RITTER
Ruth
Green Party Second Choice Candidate 1,194 - elected
SALISBURY
Jody
Labour Party 235
SUNDERLAND
James Oliver
Labour Party 272
THOMSON
Barbara Jane
Conservative Party Candidate 574

Turnout: 35%

Hooley, Merstham and Netherne

Name of Candidate Candidate description Votes

AKLILU
Shaka Nahom

Labour Party 664
BOURNE
Leon William
Labour Party 598
BRUNT
Mark Alan
Conservative Party Candidate 1,026 - elected
BURR
Graham John
Liberal Democrat 406
CLARKE
Chantal
Green Party Candidate 586

DACK
Stewart James

Labour Party 510
DE VINCENZO
Jemma Louise
Liberal Democrat 435

FOREMAN
Keith Douglas

Conservative Party Candidate 776 - elected

KELLY
Frank

Conservative Party Candidate 722 - elected

RICHARDS
Steve

UK Independence Party (UKIP) 330
RISK
Toby
Liberal Democrat 344

Turnout: 31%

Horley Central and South

Name of Candidate Candidate description Votes

DUNBAR
Christopher

UK Independence Party (UKIP) 535

HUDSON
Jerry

Conservative Party Candidate 825 - elected

LIAKOS
Katherine Emma

Green Party 592

LYNCH
Andy

Conservative Party Candidate 822 - elected
MABBETT
Linda Jane
Labour Party 495
SPENCER
Rob
Labour Party 580

STEVENS
Christian

Conservative Party Candidate 782 - elected
TURNER
Tom
Labour Party 529

Turnout: 27%

Horley East and Salfords

Name of Candidate Candidate description Votes

ALLCARD
Derek

Conservative Party Candidate 912 - elected
BERARIE
Denis
UK Independence Party (UKIP) 440

BRAMPTON
Toby William

Labour Party 502
CULLEN
Barry John
Labour Party 560

KNIGHT
Graham John

Conservative Party Candidate 881 - elected

PINTO
Simon Ian

Green Party Candidate 819

SCHOFIELD
Tony

Conservative Party Candidate 993 - elected

Turnout: 30%

Horley West and Sidlow

Name of Candidate Candidate description Votes

BIGGS
Richard Kenworthy William

Conservative Party Candidate 926 - elected

BUTTIRONI
Giorgio

Conservative Party Candidate 687 - elected

HEPBURN
Sara-Jane

Labour Party 505

HORWOOD
Alex

Conservative Party Candidate 759 - elected
PALMER
Peter John
UK Independence Party (UKIP) 511

SOUTHALL
Geoffrey Lawrence

Liberal Democrat 619
STARCZEWSKI
Rick
Labour Party 415

Turnout: 28%

Lower Kingswood, Tadworth and Walton

Name of Candidate Candidate description Votes

ASHFORD
Rod

Conservative Party Candidate 1,527 - elected

BURNLEY
David Anthony

Labour Party 327

HOWELL
Christopher Ian

Liberal Democrat 595
MOORE
Valerie Ann
UK Independence Party (UKIP) 481

PAUL
Jamie

Conservative Party Candidate 1,509 - elected

TURNER
Rachel Sandra

Conservative Party Candidate 1,559 - elected

Turnout: 32%

Meadvale and St. John`s

Name of Candidate Candidate description Votes

ABRAM
Soo

Green Party Candidate 705

ADAMS
John

Labour Party 243
KULKA
Stephen Alan
Liberal Democrat 1,333 - elected
MURRAY
Lindy
Conservative Party Candidate 869
NORGROVE
Rosie
Labour Party 245

O`DWYER
Gerry

Labour Party 158
PENISTON-BIRD
Tim
Conservative Party Candidate 825
PHILPOTT
Jane Elizabeth
Liberal Democrat 1,248 - elected

ROSS
David Alexander

Liberal Democrat 1,022 - elected

WHITE
Jonathan Francis

Conservative Party Candidate 928

Turnout: 41%

Nork

Name of Candidate Candidate description Votes

ADAMSON
Gemma

Nork Residents` Association 1,759 - elected

COUCHMAN
Jim

Conservative Party Candidate 356

FEENEY
Ross James

Nork Residents` Association 1,650 - elected
GEE
Stephen Mark
Liberal Democrat 187
HARP
Peter
Nork Residents` Association 1,605 - elected

RIGBY
Tony

Conservative Party Candidate 322
SCHENDEL-WILSON
Chloe
Conservative Party Candidate 424

SMITH
Emma Louise

Labour Party 145

Turnout: 32%

Redhill East

Name of Candidate Candidate description Votes

BERGE
John Michael

Labour Party 179

BEVAN
Paul

Conservative Party Candidate 371
COAD
Richard William
Conservative Party Candidate 434
CRESSY
Andrew James
Liberal Democrat 149
ESSEX
Jonathan Christopher St. Aubyn
Green Party 1,373 - elected

HOLMES
Stuart Nicholas

Liberal Democrat 167
MCKENNA
Stephen Hugh
Green Party 1,187 - elected
RICHARDSON
Alastair
UK Independence Party (UKIP) 150
ROBINSON
Tony
Labour Party 117

ROULSTON
Gemma Mary

Liberal Democrat 151
SACHDEVA
Abhishek
Conservative Party Candidate 252

SINDEN
Sue

Green Party 1,099 - elected
WATKINS
Ann Patricia
Labour Party 152

Turnout: 34%

Redhill West and Wray Common

Name of Candidate Candidate description Votes
BOOTON
Joseph
Green Party Candidate 636

BRAMHALL
Natalie Jane

Conservative Party Candidate 1,005 - elected
ENGLAND
Yvonne Ruth
Labour Party 406

LANE
Kumari

Green Party Candidate 591

MICHALOWSKI
Rich

Conservative Party Candidate 905 - elected
PEPPER
Jon
Labour Party 349
PERCY
Frank
Green Party Candidate 538

ROGERS
Michael John

Liberal Democrat 419
SACHDEVA
Kanika
Conservative Party Candidate 829 - elected
SAYERS
David Andrew
Liberal Democrat 377
VINCENT
Susan Jane
Liberal Democrat 424

WICKENDEN
Douglas Brendan

Labour Party 286

Turnout: 33%

Reigate

Name of Candidate Candidate description Votes

ABSALOM
Rosemary Helen

Conservative Party Candidate 1,297 - elected
ARDAN
Gregory Alec Edwin
Liberal Democrat 783
BAKER
Janine Valerie
Labour Party 197

BLACKER
Michael Stewart

Conservative Party Candidate 1,063 - elected
DEITH
Leon Robert
Green Party 612

DYER
Monica Charlotte

Liberal Democrat 771
GROVE
Peter Gordon
Labour Party 192
RENTON
Rita
Conservative Party Candidate 1,037

VINCENT
John William

Liberal Democrat 856
WHINNEY
Christopher Thomas Henry
Independent 1,096 - elected

WILDRIDGE
Graham Richard

Labour Party 146

Turnout: 42%

South Park and Woodhatch

Name of Candidate Candidate description Votes

BURNHAM
Lynne Ann

Green Party Candidate 654

BYRNE
Chris

UK Independence Party (UKIP) 345

CAREY
Moray William Macleod

Liberal Democrat 457
GREGORY
Susan Kathryn
Labour Party 517
GRIFFITHS
Bob
Labour Party 431
HAY
Mick
Labour Party 377
KING
James Paul
Conservative Party Candidate 865 - elected
LEWANSKI
Victor Henry
Conservative Party Candidate 759 - elected
LLOYD
Joanna Lynn
Liberal Democrat 367

RICKMAN
Simon Glenn John

Conservative Party Candidate 687 - elected
SAMUEL
Helen Mary
Liberal Democrat 422

Turnout: 34%


Tattenham Corner and Preston

Name of Candidate Candidate description Votes

BATRA
Rahul

Conservative Party Candidate 238

BONNER
Jake

Labour Party 211

BRAY
Jill Scott

Tattenhams Residents' Association 1,397 - elected
CLARKE
Frances Jane
Conservative Party Candidate 263
CORDNER
John Adam
Labour Party 153

HARPER
Bob

Tattenhams Residents' Association 1,330 - elected
HARRIS
Aaron
Conservative Party Candidate 249

HARRISON
Nick

Tattenhams Residents' Association 1,363 - elected
MORTEN
Alistair Patrick Galbraith
Green Party Candidate 198

Turnout: 27%

Horley Town Council - Horley East

Name of Candidate Candidate description Votes
BAIRD
Janté Zoe
Conservative Party Candidate 553 - elected

CULLEN
Barry John

Labour Party 390

KITAJEWSKI
Helen Louise Amanda

Conservative Party Candidate 530 - elected

MARR
Robert David

Conservative Party Candidate 528 - elected

SAUNDERS
Martin James

The Acres Residents` Association 904 - elected

Turn out

Horley Town Council - Horley Upper North

Name of Candidate Candidate description Votes
STIMPSON
Fiona Margaret
The Conservative Party Candidate 63 - elected

TURNER
Tom

Labour Party 57

Turn out

Where is my Polling Station?

Or you can also:

  •  Refer to your Poll Card or
  •  Phone the helpline, 01737 276794

Register to Vote

To vote in elections you must be registered to vote . The deadline to register to vote in the Borough Council Elections is midnight Friday 12 April 2019.

Applications to vote by post or change/cancel an existing postal or proxy vote must be received by 5pm Monday 15 April 2019.

New applications to vote by proxy must be received by 5pm Wednesday 24 April 2019.

If you are registered and eligible to vote in these elections, you will receive a poll card around the first week of April informing you where your polling station is, or if you've applied for a postal vote, when you can expect to receive your postal voting pack.

If you are not sure whether you are registered to vote you can call the elections helpline number on 01737 276794.

You can find out more about voting in Borough Council elections and other elections being held on 2 May 2019 at Your Vote Matters.

Notices

Statement of Persons Nominated 

Notice of Uncontested Elections

Previous Election results

Please go to Previous Election Results to see the outcomes from previous years.

Electoral wards

Following the local government boundary changes the Borough will be divided into 15 wards from 2 May 2019.

The Council will have 45 elected Members (3 councillors per ward) following this election. This link provides further information on our Councillors.

On 2 May 2019 all council seats will be up for election. Electors will be voting for 3 candidates for each ward.

By-elections

By-elections can be held at any time if a vacancy arises on the council.

For more information please email elreg@reigate-banstead.gov.uk .